Historie

Více než 100 let tělocvičné jednoty Sokol Radostice

Tělocvičná jednota Sokol Radostice byla založena na ustavující valné hromadě v únoru 1911. Prvním starostou byl zvolen bratr Jan Dvořák.

V naší tělocvičné jednotě nebyla vedena (nebo se nedochovala) kronika, která by mapovala celou stoletou historii naší tělocvičné jednoty. Proto také tento sborník, který vydáváme, nezaznamenává souvisle jednotlivé roky. Nejstarším dokumentem jsou zápisy z výborových schůzí a valných hromad od 22. dubna 1939 do 3. června 1949. Nejzajímavější poznámky, které jsme v těchto zápisech nalezli, jsou uvedeny v tomto sborníku jako samostatná kapitola.

Přehled starostů Sokola (předsedů TJ)

Starostové Sokola (Předsedové TJ):

Jan Dvořák                           1911 – 1918

Jan Zoufalý                          1918 – 1921

Martin Ulbrych                   1921 – 1954

Antonín Ondráček             1954 – 1958  

Tomáš Holcman                 1958 – 1959

Bohuslav Jindřichovský    1959 – 1961

Josef Kubíček                      1961 – 1963  

Miloš Smejkal                     1963 – 1967

Bohuslav Jindřichovský    1967 – 1968

Jan Smejkal                          1968 – 1989 

Jaroslav Kadlčík                  1989 – 2004

Jindřich Martinec               2004 – 2005 (dále zůstal předsedou tělovýchovné jednoty)

Jiří Kadlec                             2005 – dosud

Z historie

Níže uvedené záznamy jsou zaznamenány ze vzpomínek pana Jana Jindřichovského, Jana Křivánka, Františka Křivánka a Jana Smejkala.

Období 1911–1918

V činnosti tělocvičné jednoty převládalo cvičení, především prostná. Postupně se jednota vybavovala nářadím. Cvičilo se v sále hospody u Jana Ondráška u kostela. K tomu bylo upraveno malé hřiště na protější straně cesty (dnes je to bývalá hasičská zbrojnice a dolní část zahrady Tonerových). O této skutečnosti svědčí fota žáků ze dvora hospody, která jsou uvedena v tomto sborníku.

Pro veřejná cvičení se nacvičovaly společné skladby ve všech jednotách župy Jana Máchala. Na veřejných cvičeních cvičili obvykle cvičenci z několika obcí.

Období 1918–1940

Výbor tělocvičné jednoty usiloval o postavení sokolovny a vybudování hřiště. Za tímto účelem byl zakoupen pozemek mezi dnešní ulicí Vršovickou a křižovatkou mlýnské cesty. Část tohoto pozemku byla upravena na hřiště (blíž k Okrouhlíku), které bylo obklopené lesem. Začal se nakupovat materiál na stavbu sokolovny. Na upraveném hřišti se uskutečnilo několik veřejných cvičení (kolem roku 1930), hrálo se zde i divadlo v přírodě.

Z cvičitelů této doby jsou známi:          Marie Tomšů (roz. Kulhánková)

                                                                       Isidor Tomšů

                                                                       Bohuslav Jindřichovský

                                                                       Františka Šilerová (roz. Drimlová)

V roce 1935 byla zakoupena od pana Františka Káni budova na návsi s přilehlým pozemkem. Finance na její zakoupení byly získány prodejem materiálu, který byl dříve připravován na zamýšlenou stavbu, dále prodejem pozemku na zahrady a stavební místa. Část prostředků byla získána i půjčkami členů Sokola.

Zakoupená budova nebyla nijak zařízena. Za přispění pivovaru Černá Hora, který dodal část zařízení, vznikla hospoda, na jejímž provozu je střídali jednotliví členové Sokola. V hospodě čepované Černohorské pivo bylo velmi oblíbené, proto pro něj chodili přes ulici i návštěvníci hospody U Ondrášků.

V části budovy byl byt, ve kterém bydlel p. Fr. Hořínek. Později se do bytu nastěhovala rodina  Jana Švomy, který v hospodě šenkoval.

Na dvoře, který přiléhal k hospodě, byla velmi oblíbená kuželna.

V roce 1938 se konal v Praze X. všesokolský slet, na kterém byla velká účast všech složek. Vedoucím radostické skupiny byl František Holcman.

Složení výboru:

starosta         Martin Ulbrych

jednatel        Jan Šiler

členové         J. Jindřichovský st.

                        J. Jindřichovský ml.

                        Tomáš Celer

                        Ondrášek

                        B. Jindřichovský

                        Marie Tomšů

                        BoženaŠvomová

                        Františka Šilerová

                        František Holcman

V roce 1939 se konaly 2 schůze členské, 5 schůzí výborových, 4 výborové porady. Stav členstva k 31.12.1939 je 89 členů. Dále se konaly: 3 divadla (Směry života, Zelené království, Krakonošova medicína), 2 besídky  a 2 taneční zábavy. V roce 1939 bylo 6 čtenářů, vypůjčených knih 15, největší čtenářkou Květa Pešková (8 knih).

Oběžníkem ČOS ze dne 10. 12. 1939 a dopisem z župy ze dne 11. 12. 1939 byly zakázány všechny zábavy sokolské, dále divadla a akademie. Pouze omezeně pokračoval provoz restaurace, čepované pivo bylo na příděl.

V roce 1940 byl založen fotbalový oddíl.

František Dvořák – člen naší Tělocvičné jednoty, který se stal obětí fašismu

František Dvořák se narodil 1. 2. 1887 jako prvorozený selský syn, který později převzal hospodářství po svém otci.

V roce 1911 byl spoluzakladatelem T.J. Sokol Radostice, která měla 43 členů. V prosinci 1922 se za jeho aktivní účasti zakládá v obci hasičský sbor, jehož se stal náčelníkem. Hasičské leziště a skladiště, kde byla i čtyřkolová stříkačka a hadice, byla vybudována v jeho usedlosti.

Od roku 1925 do roku 1932 byl starostou obce. V této funkci se zasloužil o elektrifikaci obce, zřízení a vybudování železniční zastávky Radostice a jako prozíravý hospodář a i zakoupení obecních lesů Cejp a Sirotek od Státního pozemkového úřadu.

V roce 1931, dva roky před šestisetletým výročím od první písemné zmínky o obci, rozhodla obecní rada pod jeho vedením o generální opravě místního památkově chráněného kostela. O tuto opravu se nejvíce staral a také na ni získal státní subvenci od Památkového ústavu v Praze.

V úterý 21. září 1943, když začalo gestapo s hromadným zatýkáním v obci, byl zatčen a odvezen i František Dvořák, a to proto, že ukrýval ve svém domě pronásledovaného komunistu Josefa Žemličku. Proč František Dvořák, který byl věřící katolík, člen Sokola, hasičského sboru a člen Republikánské strany čs. venkova rolnického, schovával Josefa Žemličku, se můžeme jenom domnívat. Faktem je, že Josef Žemlička byl dlouhou dobu v obecním zastupitelstvu a pan Dvořák rovněž obecní zastupitel a starosta, takže se dobře znali. Mimo jiné byl Dvořák bezdětný a v té době už i vdovec. Snad k tomu přispěly křesťanská láska, nezlomný bojový duch Sokola, jehož byl aktivním členem, a to, že němečtí okupanti nemohli ohrozit nikoho z jeho blízkých.

František Dvořák byl popraven 7. 9. 1944 v polské Wroclavi.

Období 1945 – 1948

25. května 1945 se konala první památná, v nové Československé republice konaná výborová schůze. Starostou zůstal br. Martin Ulbrych. Minutou ticha byla uctěna památka všech gestapem umučených a popravených bratří z řad sokolských, mezi něž patřil br. František Dvořák.

Členská schůze 4. 6. 1945 byla schůze slavnostní, protože byla první po šestiletém utrpení, které nám tu způsobili němečtí barbaři a konala se v sále sokolovny za přítomnosti 25 bratří a 6 sester. Bratr starosta zahájil uvítáním přítomných. Vzpomenuti byli odešlí bratři ze župy i místní, kteří se z těch německých mučíren mezi nás nevrátili, aby se zúčastnili výstavby naší drahé vlasti, aby dále hrdě nesli prapor sokolský. Dále br. starosta vítal br. Tomáše Holcmana, který se vrátil z koncentračního tábora do našich řad.

Cvičební činnost začala brzy po osvobození. Cvičební nářadí bylo značně poškozeno nebo zničeno. Na opravy notně přispěl p. J. Procházka (mlynář). Opravena byla i kuželna na dvoře (m.j. byly využity cihly ze stodoly pana Procházky) a začalo se s budováním hřiště.

Aktivní členové Sokola plnili jednotlivé disciplíny Tyršova odznaku zdatnosti.

Obnovila se i divadelní činnost nácviky nových divadelních her pod vedením B. Jindřichovského a Marie Jindřichovské.

V roce 1946 se konaly členské schůze každý měsíc. Připravovalo se veřejné cvičení, které se uskutečnilo 14. 7. 1946. Tohoto cvičení se zúčastnilo přes 700 diváků.

Tělocvičná jednota měla 97 dospělých členů, 18 dorostenců a 44 žáků.

V divadelním odboru bylo 26 bratrů a 23 sester. Odehrála se tato divadla:

  • Zlatá husa
  • Žabec
  • Vojnarka
  • K.H.Borovský
  • Radúz a Mahulena

V roce 1947 měla tělocvičná jednota 112 členů, z toho 62 mužů a 50 žen. Starostou byl na valné hromadě zvolen opět Martin Ulbrych.V témže roce se všichni členové tělocvičné jednoty připravovali na IX. všesokolský slet.V dubnu se opravovala fasáda na sokolovně a parkety.

V roce 1948 se uskutečnil XI. všesokolský slet. Členové tělocvičné jednoty se zúčastnili všech jeho částí. Pro všechny účastníky sletu probíhala sletová průprava. O účasti rozhodoval výbor a sletová komise, před kterou se musel osobně dostavit každý účastník sletu.

R o k   1 9 6 9

V tomto roce se v TJ Sokol i kopané udály určité změny. Po odstoupení některých členů výboru byl zvolen jednotný výbor pro Sokol i kopanou. Předsedou tohoto výboru byl zvolen Jan Smejkal a místopředsedou Vladimír Ondrášek. Z kulturní činnosti jednoty v tomto roce můžeme připomenout maškarní karneval, hody,silvestrovskou zábavu, společenský a dětský ples. Sportovní činnost se vyvíjela ve cvičení mužských i ženských složek.

V roce 1969 došlo k uvolnění bytu a vystěhování pohostinství, dále došlo ke zrušení sokolské knihovny.

Na výroční schůzi byli vyhodnoceni zasloužilí členové sokola, např. Izidor Tomšů, Bohuslav Jindřichovský, Tomáš Holcman st., Jaroslav Pípa st., Josef Jindřichovský, Marie Jindřichovská, Jan Dočekal a Bedřich Polach. Vyhodnoceni byli i někteří hráči kopané.

R o k   1 9 7 0

V roce 1970 proběhlo celkem 21 výborových schůzí. Ze zpráv se dozvídáme například o výměně členských průkazů.

Z bohaté divadelní činnosti jmenujme alespoň divadelní hru „Maryša“ v režii Rudolfa Brože, která se hrála též v Pršticích a Bránicích a hru „Neohrožený Mikeš“, kterou režíroval Bohuslav Jindřichovský. Ze společenských akcí byly v letošním roce pořádány společenský a dětský ples, josefská zábava, floridské a babské hody. Rozvíjí se i brigádnická činnost jako je sběr železného šrotu, úklid ve dvoře a ve sklepě sokolovny.

V restauraci TJ Sokol byl zaměstnán pan Jan Křivánek. Ve sportovní činnosti cvičily ženské složky pod vedením náčelnice Jarmily Navrátilové a mužské složky vedené náčelníkem Milošem Proboštem. Kopaná měla v tomto roce zastoupení v mistrovské soutěži muže, dorost i žáky. Byl uspořádán turnaj žáků o velikonočního beránka a pohárový turnaj mužů. Dále byly uspořádány sportovní hry mládeže: hod míčkem, skok do dálky a výšky, cyklistické závody a další.

Na opravu sokolovny darovalo MNV 15.000,- korun.I někteří členové darovali sokolu finanční částky, za které byla jednota všem vděčná.

R o k   1 9 7 1

Rok 1971 byl ve znamení 60. výročí založení tělovýchovné jednoty v Radosticích. Při této příležitosti byly uspořádány tělovýchovné a sportovní akce jako branný závod, střelba ze vzduchovky, hod kriketovým míčkema čtyřboj žáků a žákyň. Také byl uspořádán přespolní běh, kterého se účastnilo 26 závodníků z okolí Brněnska. Dále se uskutečnilo veřejné cvičení členů TJ Sokol.

V tomto roce byl  ustanoven divadelní  odbor, jehož předsedou se stal  Tomáš Holcman ml. , byla nazkoušena  divadelní  hra „Ta naše písnička česká“ a opět ji  režíroval  Rudolf Broža.

Celý místní Sokol a hlavně kopanou zastihla 7.května smutná zpráva, tragicky zemřel  žák kopané Jaroslav Pípa, bylo mu 8 let.

MNV darovalo Sokolu opět finanční příspěvek, a to ve výši 17.000,- korun. Od ČSTV jsme  mimo dotací na  činnost  a provoz  obdrželi,  jako druhá  tělovýchovná jednota v okrese, titul  „Vzorná tělovýchovná jednota“ .

R o k   1 9 7 2

Také v tomto roce bylo stále co řešit a organizovat, což nám potvrzuje devatenáct výborových a dvou členských schůzí.  Po stránce sportovní jsme uskutečnili akce ve spolupráci se školou a mládežnickou organizací. V této spolupráci bylo konáno sportovní odpoledne k MDD a dále přespolní běh.

Naše restaurace byla začleněna pod Favorit Brno, který nám platil nájem a procenta z tržby.

V roce 1972 bylo z dotací  OV ČSTV vybudováno  ústřední  topení  v celé budově TJ Sokol.

Ani v letošním roce se nám nevyhýbaly špatné zprávy. 16. července 1972 zahynul  v 18 letech hráč kopané dorostenec Lubomír Šťastný a 26.prosince 1972 náhle zemřel  bývalý hráč a funkcionář kopané, poslanec MNV Květoslav Dvořák.

R o k   1 9 7 3

Mimo  mužských  a ženských složek jsme se zaměřili na sportovní akce na hřišti. Byl uspořádán branný závod. Dále pak čtyřboj v lehké atletice, kterého se účastnilo 50 závodníků a v neposlední řadě cyklistické závody za účasti 20 žáků. V běžeckých závodech naši  jednotu úspěšně  reprezentoval František Ondrášek a  to např. ve Víru, v Hluboké, ve Velké nad Veličkou i jinde.

V kopanése mimo mistrovské soutěže uspořádal I.ročník „Memoriálu Květoslava Dvořáka“ a první ročník „Memoriálu dorostence Luboše Šťastného“.

V letošním roce byla provedena velká oprava sklepů (sklady CO). Z části financováno MNV.

Koncem roku 1973 (26.prosince) byl založen oddíl stolního tenisu. Předsedou byl zvolen Miroslav Doubrava.

R o k   1 9 7 4

Činnost v tomto roce byla zaměřena převážně na sportovní akce mimo tělocvičnu, neboť v sále sokolovny byla dočasně umístěna škola, z důvodu opravy budovy školy.

Proběhl  II.ročník  cyklistických závodů a II.ročník  memoriálů jak Květoslava Dvořáka, tak i Luboše Šťastného. Se svojí  činností to oddíl stolního tenisu myslel opravdu vážně, a proto byla podána přihláška mužů a žáků do soutěže. Pro objasnění základních prvků stolního tenisu navštívila náš oddíl hráčka I.ligy z Moravské Slavie paní Věra Prošková. Byl také uspořádán vánoční turnaj ve stolním tenise. Vítězem se stal Miroslav Doubrava ml.

Naše jednota se v tomto roce účastnila brigád v akci „Z“ při budování  kanalizace a chodníků v obci.

Dále se v rámci brigád zbudoval panelový plot, došlo k vybetonování podlahy pro skládku uhlí atd.

Kulturní činnost pokračovala i nadále v pořádání hodů, plesu a silvestrovské zábavy. Společně s dohlížecím výborem byla uspořádána i mikulášská zábava.

V tomto roce byla provedena prověrka TJ za účasti OV ČSTV. Ze záznamu prověrky bylo konstatováno, že jednota čítá 147 dospělých členů (120 mužů a 27 žen), 12 dorostenců, 11 dorostenek, 17 žáků, 31 žákyň. Celkem je členská základna 218 členů. Zástupci OV ČSTV byli s prověrkou spokojeni.

R o k   1 9 7 5

Rok 1975 byl ve znamení československé spartakiády. Také naše organizace se  účastnila  nácviku. Na našem veřejném vystoupení se předvedlo 164 cvičících (mladší žáci a žačky,starší žáci a žákyně). Při této akci nám byla velmi nápomocná škola Ořechov a prštické ženy s ukázkou spartakiádní skladby. V dalším vystoupení se předvedli cvičenci ZRTV na žíněnce a nářadí. Na této akci byly předány sportovcům, kteří  provedli  základní  testy tělesné zdatnosti FIT 75, odznaky a diplomy, které jim předal předseda MNV Antonín Ondráček a předseda TJ Sokol Jan Smejkal.

I v tomto roce byly opět pořádány dva memoriály a cyklistické závody, a to již III.ročníky.

Co se kopané týče, nebylo do soutěže na sezonu 1974/1975 přihlášeno družstvo mužů „B“ a družstvo dorostenců nebylo přihlášeno na sezonu 1975/1976. V soutěži jsme měli  pouze jedno družstvo mužů a žáky.

Stolní tenis, mimo svá mistrovská utkání, uspořádal turnaj, ve kterém se stal vítězem Oldřich Kouřil. Také OV SSM uspořádal ve spolupráci  s místním oddílem turnaj o přeborníka okresu. V kategorii 15–19 let se na třetím místě umístil Miroslav Doubrava a v kategorii nad 19 let se na čtvrtém místě umístil Jiří Paulíček a na šestém místě Oldřich Kouřil. Ve čtyřhře obsadila naše dvojice Oldřich Kouřil-Josef Bušina třetí místo.

Ve spolupráci se SSM jsme uspořádali běh na 11km. Tato náročná trať byla zdolána v čase 40,23 min běžcem ze Slovanu Ivančice. Velmi sympatická byla účast veteránů nad 40let s nejlepším časem 48,07min. Z důvodu nadšení závodníků i pořadatelů jsme 20.září uspořádali závod na 25km, kterému jsme dali název „Běh údolím Petra Bezruče“. Účastnilo se 34 běžců. Nejlepší  čas  1:25:36 běžec z VŠ Praha.

Na schůzích výboru se hovořilo o převzetí restaurace od Favoritu Brno. Organizovaly se brigády jak pro obec, tak pro TJ. Jako každým rokem jsme pořádali hody a plesy.

R o k   1 9 7 6

Kulturní činnost se projevuje i nadále v pořádání společenských zábav, plesu, karnevalu a hodů. Na hodech hraje i místní kapela pod vedením Vlastimila Jindřichovského.  Také se opět mluví o nastudování divadelních her.

Brigádnická činnost, tak jako každým rokem, se odvíjela na sokolovně, ve dvoře sokolovny a při úpravě fotbalového hřiště.

ZRTVbyla tak jako každým rokem prvořadou činností TJ. Cvičili mladší a starší žáci, žákyně, dorostenky, ženy a rodiče s dětmi.

Stolní tenis si vedl úspěšně již třetím rokem. V soutěži byla zařazena dvě družstva v okresním přeboru  II.třídy, a to ve skupině A a C. Obě družstva ve svých skupinách sehrála utkání se střídavými výsledky.

A družstvo se umístilo na 9.místě a B družstvo na 8.místě. Mimo soutěžní  utkání bylo sehráno několik turnajů. 26.prosince byl uspořádán turnaj pro neregistrované hráče. Vítězem se stal František Švestka.

Z důvodu zrušení dorostu v kopané máme v soutěži jen žáky a muže. Byl znovu obnoven výbor oddílu kopané, jehož předsedou byl Ladislav Ondrášek. V podzimní sezoně se družstvo kopané umístilo na 1.místě. Opět byl uspořádán memoriál  Květoslava Dvořáka.

Jedním z propagátorů atletiky byl tehdejší ředitel místní školy pan Jaromír Broža. Uspořádán byl běh na 11km, ve kterém jsme byli spoluorganizátory, neboť tento závod převzala od TJ místní organizace SSM. Ve spolupráci se ZDŠ a SSM jsme uspořádali lehkoatletické přebory žactva. Chlapci a děvčata od 6–9 let soutěžili v běhu na 30 a 40 metrů, v hodu kriketovým míčkem a ve skoku do dálky. Ostatní  žáci od 10–15 let plnili podmínky pro získání odznaku BPPOV. Absolutními  vítězi se stali Jiří Urban a Alena Břenková. Dále byl uspořádán, jako v předešlých letech, i cyklistický závod.

Vzhledem k tomu,že se l. ročník Radostické25 vydařil a maratónskou subkomisí ČUV byl zařazen na 25.5.,a aby tento a ostatní závody byly oficiální, nechali jsme změřit trať tohoto běhu. Protokol ze dne 8.5. je zaznamenán a zní:

„Měřilo se kilometr po kilometru měřícím kolem o obvodu 2 metry s počítačem obrátek ověřeným úřadem pro normalizaci a měření v Praze č. 1O/7 -72. Učastníci měření: měřil  Rudolf  Vichera  z Čelákovic určený měřič a registrátor MK. Značil za TJ Jaromír Broža vrchní rozhodčí, zapisoval Ladislav Novotný Brno Tuřany rozhodčí MV Brno,kontroloval František Pár za  TJ – ředitel závodu. Trať probíhala obcemi Radosticestart, Prštice, Slůvky, Ořechov, Střelice a cíl Radostice“.

K druhému ročníku jsme  vydali propozice s všeobecným  ustanovením:

Ředitelství závodu – ředitel – František Pár  

                         – tajemník – Jaroslav Kadlčík

                         – vrchní rozhodčí – Jaromír Broža

                         – předseda TJ – Jan Smejkal 

                                             -zdravotní služba – MUDr. Jan Kudláček a místní skupina ČSČK 

– kontrola zdravotního potvrzení – Šmerdová, Čejková 

Ceny zajišťovala a vystavovala Alice Brožová. 

Tento II. ročník byl jedním ze sledovaných závodů na 25km v  Československu a byl zařazen jako GRAND PRIX a výsledky závodníků byly započítávány do hodnocení pro výběr státní reprezentace. Účast závodníků na startu bylo 83, z toho 1 žena a 2 běžci z Polské republiky.

Závod byl organizován TJ Sokol  Radostice  za pomoci  OV ČSTV Brno-venkov  a ve spolupráci s místní skupinou SSM a pod patronací MNV, KSČ Radostice. Do této akce se též zapojily další místní organizace jako ČSČK,Výbor žen, Svaz požární ochrany, Svazarm atd. Tímto závodem, můžeme říci, žila celá obec i obce, přes které běh probíhal. Po závodě byl uspořádán společenský večer, ke kterému hrála místní skupina SSM.

V tomto roce byl zvolen nový výbor TJ s předsedou  Janem  Smejkalem.

Období po roce 1989

Po revoluci byla snaha o obnovení Tělocvičné jednoty Sokol a navrácení majetku, který spravoval Československý svaz tělesné výchovy. Členy statutárního orgánu Tělocvičné jednoty byli:

Jan Šalplachta – starosta

Jindra Bučková – jednatelka

František Pár – hospodář

Jaroslav Urban – náčelník

20. 12. 1992 byla Krajské státní arbitráži v Ostravě doručena arbitrážní žádost, ve které se Tělocvičná jednota Sokol Radostice domáhala po Tělovýchovné jednotě Sokol Radostice vydání sokolského majetku. Tento soudní spor se vedl až do roku 2004, kdy na mimořádné valné hromadě Tělovýchovné jednoty bylo rozhodnuto, že bude ukončen tento soudní spor a veškerá členská základna i s movitým a nemovitým majetkem bude převedena do Tělocvičné jednoty Sokol Radostice.

Činnost tělocvičné jednoty v plném rozsahu začala na jaře 2005. Předcházela tomu valná hromada, která se konala 6. března 2005, jenž pověřila výbor TJ převodem majetku z tělovýchovné jednoty na tělocvičnou jednotu a převodem členské základny. V březnu 2005 jsme převzali od pana Šalplachty veškerou dokumentaci Sokola.

K převodu členské základny došlo na jaře 2005, kdy byli všichni členové z tělovýchovné jednoty převedeni do tělocvičné jednoty. V létě 2005 bylo výborem TJ rozhodnuto, že členové oddílů výkonnostního sportu zůstanou zároveň i členy tělovýchovné jednoty, čímž bude činnost tělovýchovné jednoty zachována a budou tedy v Radosticích působit jak tělovýchovná, tak i tělocvičná jednota.

K oddělení majetku došlo následujícím způsobem:

Do majetku tělocvičné jednoty patří sokolovna včetně přilehlého pozemku, kurt a veškerý movitý majetek, který se nachází v sokolovně.

V majetku tělovýchovné jednoty zůstalo hřiště (resp. tento majetek má tělovýchovná jednota pronajatý od obce) a kabiny.

Činnost byla rozdělena podle principu, že výkonnostní oddíly zůstanou v tělovýchovné jednotě a oddíly rekreačního sportu byly převedeny do tělocvičné jednoty, přičemž většina členů tělovýchovné jednoty je zároveň i členy tělocvičné jednoty.

Po tomto rozčlenění mělaTělocvičná jednota celkem 167 členů, z toho 35 dětí.

Kromě sportovní činnosti jsme od roku 2005 postupně opravovali jednotlivé části sokolovny. V roce 2005–2007 jsme opravili peklo a sociální zařízení a vybudovali jsme chodbu z pekla do sprch.

V roce 2008 jsme provedli podřezání části obvodových zdí sokolovny a kompletní výměnu všech oken a venkovních dveří v sokolovně.

V roce 2009 jsme opravili parkety v tělocvičně.

Tyto finančně velice náročné opravy jsme mohli provést díky dotacím jednak od Obce sokolské, ale především za finanční podpory Obecního úřadu v Radosticích.

V září 2011 oslavila Tělocvičná jednota Sokol 100 let od svého založení. K tomuto výročí byl vydán almanach a zorganizována výstava „Z historie Sokola v Radosticích“ v klubovně sokolovny.

Velkou investiční akcí, kterou se podařilo uskutečnit díky dotaci z Jihomoravského kraje, z Fotbalové asociace České republiky a od obce Radostice bylo vybudování automatické závlahy na fotbalovém hřišti. Na podzim 2012 bylo položeno potrubí od Bobravy do nádrže na Sirotku a v roce 2013 byl nainstalován zavlažovací systém. Ten bude definitivně spuštěn na jaře 2014.

Koncem roku 2012 byla ukončena činnost Tělovýchovné jednoty a veškerá sportovní činnost byla soustředěna pod hlavičkou Tělocvičné jednoty. Od té doby se veškerá aktivita uskutečňuje pod hlavičkou Tělocvičné jednoty, začleněné do Župy Jana Máchala. o